Aktuality

Z tisku: Zbyněk Fiala: Projekty a důvěra

„Objevují se cenové nabídky na zpracování projektu ve výši pouhých 10 až 30 procent doporučené ceny,“ říká Josef Panna, předseda České komory architektů, v průzkumu Studie projekčních společností 2012, připravenou společností CEEC.

Chybějící peníze z evropských dotací masakrují projektové organizace, které nemají, do čeho píchnout a musí se podbízet při sbírání drobků. Každá druhá projekční firma (44 procent oproti 23 procentům v roce 2011) už je připravena přijmout zakázku s nulovou nebo zápornou marží, jen aby se udržela na trhu.

Dva z pěti ředitelů uvádějí, že jejich firma řeší pokles cen nižší kvalitou práce. Svěří to někomu, kdo tu cenu unese. Jak potom mohou přilákat talentované absolventy z vysokých škol, když jim nemají co nabídnout?

V zemi prolezlé korupcí je i neviditelná ruka trhu zmatená. Narazí-li stavebník ve veřejné soutěži na podezřele levnou nabídku projektu, může se bát odmítnout. Je tu sice riziko, že jejím přijetím si zadělá na pokleslou kvalitu práce a příští vysoké energetické náklady budovy. Ale víc by mu ublížilo podezření, že se chce dělit o nějaké peníze navíc, zaznělo na Konferenci ředitelů projekčních společností 2012.

Další tlak na ceny je způsobem nekonečným schvalováním staveb, kdy čas ujídá z připravených investic a stavebník se tomu snaží vyhnout jednoduchostí projektu za minimální cenu. To je zhoubná spirála, která maří veřejné peníze a zároveň i ničí tvůrčí projektantský obor.

Je přitom pozoruhodné, zaznělo dále na konferenci, že výchozí evropská směrnice, které se novela zákona o veřejných zakázkách přizpůsobovala, je poměrně jednoduchý, ale český předpis je složitý a nepřehledný. Možná to někomu vyhovuje, narůstá podezření, že nejsilnější hráči našeho mafiánského kapitalismu dokážou vstupovat už do tvorby předpis, aby jim byly šity na míru. Ostatní se však topí v paragrafech a schvalování netrvá měsíce, ale roky.

Navíc trvalo dalších tři čtvrtě roku, než ministerstvo pro místní rozvoj vydalo tři navazující vyhlášky. Poslední byla vydána v těchto dnech, ale dlouho asi platit nebude. Už v době, kdy se čerstvá novela připravovala, byl předán k diskusi do členských států návrh nové evropské směrnice o výběrových řízeních, která bude zřejmě zapracována do zcela nového zákona – možná už v příštím roce. Pro nová výběrová řízení by pak měla být klíčovým ukazatelem kvalita.

Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pavel Křeček informoval o společném pokusu s komorou architektů prosadit „bezpečnou cenu“ projektových prací. Argumentuje tím, že na projekt je nabalena řada povinností ze zákona, povinného obsahu dokumentace, jak je stanoven ve vyhláškách a přílohách stavebního zákona.

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků před časem vydala Výkonný a honorářový řád, jako doporučenou pomůcku. Ten však byl Úřadem na ochranu hospodářské soutěže označen za kartel. „Závidím kolegům v  Německu, kde Spolkový sněm pro vybrané stavby zavedl povinnost používat honorářový řád s odchylkou plus mínus 10 procent,“ posteskl si Křeček a  nabízí úvahu:

NERV nezná žádné jiné kriterium, než kriterium nejnižší ceny, ale nikdo z nich si nekoupí nejlevnější auto čínské provincience, nikdo si nevybere nejlevnějšího chirurga pro svou operaci.

Stav dospěl tak daleko,že když někdo z výběrové komise na veřejnou zakázku odsoudí výběr dle nejnižší ceny, tak je obviněn z korupčního jednání. Proto si myslím, že je nutné zavést cenu bezpečnou pro kreativní část. Vždyť návrh stavby ovlivní především její užitnou hodnotu, kvalita projektu je rozhodující pro využití a provoz stavby.

Obrázek uživatele zbynek-fialaZbyněk Fiala: Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

error: Content is protected. Obsah je chráněn.